Celoslovenské podujatie s názvom “MEETING ARES 2015” – pracovné stretnutie členov skupín ARES takmer z celého Slovenka, ktoré sa konalo vo Vrútkach bolo síce úspešné podujatie, ale predsa tam bola menšia účasť členov zo západného Slovenska a taktiež z východu našej krajiny. Hlavným problémom tu bola vzdialenosť do miesta konania, nutnosť ubytovania sa a tým vyššie náklady a väčšia časová náročnosť pre členov zo vzdialenejších oblastí.
Pri jednej diskusii v rádioklube OM3VSZ niekedy v auguste 2015 mi šéf rádioklubu Vlado OM3TWM ponúkol možnosť zorganizovať podobné A.R.E.S. podujatie pre “východniarov” v priestoroch rádioklubu na Čani, kde je priestor na prednášky pre 15 až 20 poslucháčov a v prípade potreby je možné zabezpečiť aj ubytovanie pre menší počet záujemcov. Takáto ponuka sa samozrejme neodmieta, hoci som vedel, že zasa bude s prípravou aj tohto menšieho podujatia veľa práce.
Po preštudovaní kalendára rádioamatérskych aktivít a po kozultáciach s rádioklubom sa našiel vhodný termín pre toto podujatie na sobotu 10. októbra 2015 a začala sa jeho príprava. Ciele tohto stretnutia som chcel zachovať rovnaké, aké sa podarilo zrealizovať vo Vrútkach t.j. oboznámenie členov o rôznych legislatívnych, technických a prevádzkových aspektoch rádioamatérskej prevádzky v krízových situáciách, na ktorú by sa mali jednotliví členovia skupín ARES priebežne pripravovať. Teraz sme však na to mali len jeden deň, preto sa musel trochu upraviť a “zhutniť” pôvodný dvojdňový program do jedného dňa. Nakoniec bol pre túto akciu navrhnutý nasledovný program:
ČAS | PROGRAM |
09:00 – 09:10 |
Oficiálne otvorenie programu stretnutia |
09:10 – 10:00 |
Prednáška č. 1 Legislatíva pre ARES a štruktúra orgánov SR zodpovedných za činnosti počas |
10:00 – 10:45 |
Prednáška č. 2 Systém WINLINK pre KV, VKV a legislatíva |
11:00 – 11:45 |
Prednáška č. 3 Systém DIGI MÓDOV zabudovaných v programoch FLdigi a AndFLdigi pre zariadenia s OS Android |
12:00 – 12:30 |
Prednáška č. 4 Systém APRS a praktické využitie počas krízovej situácie |
12:30 – 13:30 |
Obedná prestávka |
13:30 – 16:00 |
Prezentácie techniky pre ARES – antén, rádií, go boxov, záložného napájania (elektrocentrály), meranie na anténach |
16:00 – 18:00 |
Príprava VKV cvičenia ARES KOŠICE 2015 a diskusia o ARES |
18:00 – 24:00 |
Prezentácia systému WINLINK na príklade ostrého cvičenia ARRL – ARRL Simulated Emergency Test |
Dopoludňajší program prednášok bol totožný s programom vo Vrútkach a popoludňajšie prednášky boli nahradené praktickými prezentáciami techniky pre ARES s odkazom, že príslušné powerpointové prezentácie o technike ARES si účastníci nájdu na DVD so zborníkom prednášok z Meetingu Vrútky 2015, ktoré dostal každý účastník tohto školenia.
V pozvánke na stretnutie bola uvedená aj informácia, že počas stretnutia bude možné premerať parametre prinesených VKV antén anténnym analyzátorom Rig Expert AA 230 (len antény pre pásmo 144 MHz). Túto možnosť niektorí účastníci aj naozaj využili a tak vedia, či ich antény sú v poriadku alebo nie.
Dopoludňajší program prebehol presne podľa plánu. Popoludní sme však urobili zmenu v tom, že prezentáciu systému WINLINK pôvodne plánovanú na večer sme uroblili tesne po obednej prestávke, kedy bolo možné prepojiť anténne systémy rádioklubu na moju vysielaciu zostavu v GO BOXE s pripravenou ukážkou. Preto prezentácie ďalšej techniky pre ARES sa začali o niečo neskôr a trvali až do 17:00 hod. Nasledujúci bod programu – príprava cvičenia VKV a diskusia sa však potom už nekonal, pretože po prezentáciach ARES techniky viacerí členovia odišli a tak už nemalo zmysel túto diskusiu otvárať. Napriek tomu som bol s priebenom stretnutia spokojný, nakoľko všetky podstatné body programu boli uskutočnené a dúfam, že účastníci si okrem spomínaného DVD odniesli zo stretnutia aj veľa nových informácií a podnetov na premýšlanie o svojej príprave na prípadné zabezpečovanie spojových služieb počas krízových situácií svojimi rádioamatérskymi prostriedkami.
Z akcie máme takúto spoločnú fotografiu

VYSIELANIE PRÍLEŽITOSTNEJ STANICE OM2015TITANIC
Meetingu ARES v rádioklube OM3VSZ na Čani sa mal zúčastniť aj Jaro Kubíček OM1II a keď už cestuje takú diaľku až z Bratislavy, tak chcel túto cestu na východ Slovenska využiť aj na iný účel a spolu s ďalšími kolegami rádioamatérmi sa pripravili na to, že využijú zriadenie rádioklubu na vysielanie príležitostnej stanice OM2015TITANIC. Táto stanica bola zriadená pri príležitosti Svetovej výstavy TITANIC, ktorá sa konala od augusta 2015 do januára 2016 vo výstavných priestoroch INCHEBA EXPO v Bratislave. Spolu s Jarom OM1II prišli na východ aj ďalší operátori tejto stanice a to Roman OM4KW a Kamil OM4UU. Do tímu operátorov sa nakoniec zapojil aj domáci pán Vlado OM3TWM, ktorý skonštatoval, že už dávno nebol v takom pileupe, aký sa spustil na výzvu OM2015TITANIC. Stanica pracovala z Čane od piatku 9.10.2015 do nedele 11.2015 a za ten čas urobila niekoľko tisíc spojení. Okrem spojení na štandardných rádioamatérskych pásmach po nejakých úpravách na anténach pre 80M pásmo si kolegovia pripravili aj systém pre vysielanie v pásme 500 kHz a zopár spojení bolo urobených aj v tomto exotickom pásme.
A na záver niekoľko fotografií z tohto vysielania stanice OM2015TITIANIC




