Predpona “DIGI” je v súčasnosti pomerne často používaná v bežnej reči a aj v rádioamatérskej “praxi” je to veľmi frekventovaná. Pod pojmami začínajúcimi na “DIGI” však vystupujú často aj pomerne odlišné veci. Preto aj tu sa budú uvádzať popisy pomerne rôznorodých systémov, ktorých spoločným menovateľom je ale to, že na niektorom mieste “prenosového reťazca” sa využíva digitálna technológia. Týmto spôsobom chcem na tomto mieste aj trošku zaviesť jasno v terminológii a problematike hlavne tým čitateľom, ktorí v tejto oblasti nie sú doma, alebo sa len začínajú o túto oblasť zaujímať. V tejto časti mojich stránok sa budem snažiť POSTUPNE zhromažďovať niektoré základné informácie o vybratých systémoch. Nechcem robiť duplicitu k existujúcim stránkam o týchto technológiách, chcem len priblížiť stručne túto tému a zhromaždím tu najdôležitejšie odkazy na iné internetové stránky. Budem sa tu venovať týmto oblastiam môjho záujmu:
DIGI MÓDY – ČO JE TO ?
SYSTÉM PACKET RÁDIO
Základný popis systému PACKET RÁDIO, jeho história a súčasnosť – kde sa ešte v dnes používa, alebo dá použiť.
SYSTÉM APRS
Popis prvkov systému APRS, ako sa dajú realizovať s minimálnymi nákladmi na HW a konkrétne príklady realizácie OFFLINE prijímacej stanice systému APRS použiteľnej na sledovanie polohy APRS objektov na mape aj pri pátracích akciách v teréne bez možnosti pripojenia sa na INTERNET.
SYSTÉM WINLINK
Základný popis štruktúry tohto globálneho systému na posielanie e-mailov cez rádio a príklady , ako je potrebné konfigurovať systém na vytvorenie lokálneho systému na posielanie e-mailov na VKV aj bez prítomnosti štruktúry VKV RMS serverov, ktorý na Slovensku (samozrejme) nemáme vybudovaný.
DIGIMÓDY NA KV
Úvod do problematiky digi módov na KV na príklade programu FLDIGI a popis ďalších doplnkov k tomuto programu uľahčujúcich posielanie formátovaných správ (vhodné pre EMCOM)
DV SYSTÉMY DMR, C4FM, DSTAR
Stručný popis týchto rádioamatérskych systémov na prenos hlasu digitálnymi technológiami (Digital voice (DV) systems).
V prípadoch systémov, ktoré osobne používam, uvediem tu aj popisy nastavení jednotlivých používaných komponentov a to hlavne softvéru. So správnym nastavením používaných programov pre vyššie uvedené systémy môžu mať problémy nielen rádioamatéri začínajúci pracovať v tejto oblasti, ale aj mňa to prinúti urobiť si poriadny popis nastavenia používaných systémov, vďaka čomu budem mať na internete vždy po ruke svoje “online manuály”.
Stano OM8ST
Poznámka:
Ak niektorý názov podstránky je zobrazený zeleným písmom, potom táto už existuje a možno na ňu prejsť..