IARU R1 VHF CONTEST 2016

QTH Obišovce 3.9 a 4.9.2016


V tomto roku bolo počasie koncom augusta a začiatkom septembra úplne perfektné pre dovolenkárov, turistov, ale aj pre portejblových rádioamatérov. Klasický jesenný VKV pretek IARU R1 VHF Contest vyšiel tentokrát na 3.9 a 4.9 a to tesne pred prechodom studeného frontu, ktorý na dva dni (pondelok – utorok) prerušil dovolenkovú pohodu, ale víkend predtým bol ešte super. Keďže ani iné rodinné aktivity nezamiešali karty, tak sa dalo „ísť na kopec“. Pre mňa to znamená vybrať sa na chalupu do Obišoviec, dobaliť do auta anténu a nejakú kempingovú výbavu, ktorú tam skladujem (hlavne kvôli rozmerom) a vybehnúť na bezmennú kótu nad dedinou s výškou len cca 320 m nad morom ale perfektným takmer kruhovým výhľadom na celú dolinu Torysy od severu cez východ až na juh a na údolie Hornádu smerom na západ. Určite to nie je najideálnejšia kóta z hľadiska výšky a okolitých horizontov, ktoré kazia dohľadnosť najmä smerom na západ, ale je to pre mňa organizačne a finančne najjednoduchšie riešenie, ako sa dostať niekam na portejbl a to poväčšine ako sólista.

Toto bola moja šiesta účasť na preteku IARU R1 VHF CONTESTE, ale len druhá z portejblu. Pretože moje predošlé tohtoročné poľné aktivity boli organizované veľmi narýchlo, nestihol som pozývať nejakých hostí, ale tento krát to vyšlo. Aj keď na poslednú chvíľu, ale predsa, som o mojej aktivite na kopci informoval Marcela OM0ATE, ktorý už na tomto kopci bol so mnou na III. Subregionáli 2015, takže vedel trafiť. Tento krát prišiel so svojimi mladšími potomkami, vďaka čomu sa tento pretek premenil na DETSKÝ IARU R1 VHF CONTEST. Bolo veľmi milé pozorovať neutíchajúci záujem štvrtáka Tomáška a hlavne druháčky Veroniky o inštalované zariadenia vysielacieho pracoviska počnúc od vrčiacej elektrocentrály (ku ktorej sme ich púšťali len do bezpečnej vzdialenosti), cez rádiá až po anténu GW4CQT. Práve táto ich najviac očarila, lebo sa dala krásne výtvarne stvárniť na papier (škoda, že som si ten obrázok nenafotil – mohlo to slúžiť ako dokumentácia môjho anténneho systému) a navyše bola s ňou zábava, lebo bolo možné ňou otáčať. Tu sme ale museli trošku brzdiť nadšenie „rotátorov“, aby mi „neodstrihli“ kábel pri 360° a viac stupňových rotáciach. Ako šľahačka na torte bola pre tieto deti možnosť si aj reálne zavysielať, aj keď nie na amatérskych pásmach, ale len na PMR. Z praktického hľadiska to bolo pre nich takmer jedno. V čase nášho pobytu na kopci nad Obišovcami bol totiž ich starší brat Michal (OM0ATK) so svojou partiou taktiež na inom blízkom vrchole a to na Sivci nad Ružínskou priehradou (781 m n.m.) a tak nebol problém aj na tú väčšiu vzdialenosť urobiť na PMR pásme spojenie. Vzdušná vzdialenosť medzi nami bola asi 12km. Stačilo len nájsť na lúke v okruhu pár metrov miesto s najlepšou počuteľnosťou.

Okrem dozoru nad deťmi a vysvetľovaniu, na čo slúžia jednotlivé veci rozmiestnené na lúke, sme s Marcelom prekonzultovali aj niektoré iné rádioamatérske témy, keďže sme sa takmer rok nevideli a bolo o čom debatovať. Potom je samozrejmé, že sa za aj tak krátky čas strávený na kopci podarilo urobiť len menší počet spojení. Reálne to boli len 2 hodiny v éteri. Očakával som okolo 15 až 20 spojení (podľa štatistík z predošlých pretekov), nakoniec ich bolo len 7 ale získal som magických 313 bodov. Zase sa umiestnim na prvom mieste (od konca).

Takže ako zhodnotiť tento pretek. Štatistik by povedal, že pomerne veľká námaha vynaložená na zabezpečenie portejblového pracoviska nezodpovedá dosiahnutému výsledku – počtu zrealizovaných spojení. „Emergency communication coordinator“ by povedal: „Skvelé cvičenie pripravenosti na zriaďovanie vysielacích pracovísk so zabezpečením náhradného zdroja elektrickej energie a dobré dosiahnuté časy na jednotlivé aktivity“. Detský psychológ by povedal: „Čo investuješ do detí v malom veku, to sa ti neskôr mnohonásobne vráti“. Možno aj z týchto detí raz budú zapálení rádioamatéri a rádioamatérky a to pod vplyvom pocitov, ktoré zažili pri takomto vydarenom podujatí v prírode. A priateľ (by) povedal: „Ďakujem za pozvanie na túto akciu. Je to ďalšou vzpruhou pre mňa a inšpiráciou pre doplňovanie mojich schopností a vybavenia pre tento náš zaujímavý koníček“. K tomu už niet viac čo dodať … Bolo nám jednoducho fajn.

V Košiciach 8.9.2016


FOTOALBUM Z AKCIE

01p1080635

Celkový pohľad na vysielacie pracovisko. V pozadí južná časť Slanského pohoria.

 

02p1080632

Energetické centrum pracoviska – jednoduchá elektrocentrála SCHEPPACH SG950 ( trvalý výkon cca 600 W) a doplnkový AVR regulátor  Energenie EG-AVR-1001 (v šedom boxe) . V zálohe bol aj 65Ah akumulátor.

 

03p1080634

Vysielacia zostava s R2CW a 30W PA v kufri auta a notebook s “naštartovaným” logovacím programom  VUSC4WIN na zápis spojení.

 

04p1080637

A nakoniec moji malí návštevníci Tomáško a Veronika s otcom – Marcel OM0ATE.


 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Stránka o rádioamatéroch, rádioamatérskej technike a amatérskom vysielaní – vo výstavbe

%d blogerom sa páči toto: