II.SUBREGIONÁL VHF 2016

Aj keď som sa zúčastnil viacerých predošlých ročníkov II. subregionálu VHF,  až teraz sa mi to podarilo realizovať  z portejblu. Aj keď bolo celý týždeň pomerne nestabilné počasie, v sobotu 7.5.2016 sa  trošku upokojilo a nehrozili priamo prehánky ani búrky, bolo však pomerne veterno, ale nie až tak silno, aby nebolo možné postaviť  aj vyššiu anténu.  Ako QTH som si vybral stanovište na Heringeši z južnej strany lesíka, kde sa niekedy nachádzal objekt rušičky. Pôvodne som síce uvažoval o kóte  nad Kavečanami pri vysielacej veži, ktorá je o niečo vyššia ako Heringeš, ale tam sa chystala partia  Ferka OM8TA. Ani jedna z týchto dvoch kót nie je ideálna práve kvôli blízkosti  silných mikrovlných vysielačov mobilných operátorov, ale jeden si nevyberie, keď to chce mať blízko od domu.

Na kopec som sa vybral už o niečo skôr, aby som stihol celú prípravu ešte pred začiatkom samotného preteku. Na kóte som bol už o 13:30 a anténa v plnej paráde bola postavená do 14:50 a to aj napriek spomínanému vetru. Potom som za ďalších 20 minút postavil aj prístrešok, hoci vietor mi tu robil ešte väčšie problémy ako pri stavbe antény. Na druhej strane tento “domček” poskytol vytúžené závetrie pre pokojnú prácu. Nakoniec som pripravi za 15 minút aj elektrocentrálu. Mal som síce dostatok nabitých akumulátorov na 3 hodiny vysielania, takže centrála nebola nevyhnutná, ale chcel som ju opäť vyskúšať v praktickej prevádzke. Okolo 15:30 som bol už úplne QRV a mal som čas na urobenie zopár fotiek z “vysielacieho pracoviska”. O 16:00 lokálneho času to vypuklo. V prvej hodine sa robili štandardy – OM3KHU, OM3KDX, HA6W a lokálne stanice z KE – portejblová stanica starších pánov (OM8TA & company) a samozrejme aj zopár ďalších miestnych staníc pracujúcich “od krbu”. Neskôr sa to rozbehlo a to hlavne zahraničné stanice YU, S5, HA/HG a SN. Za tri hodiny som nakoniec urobil 20 spojení, čo je síce menej ako mali viaceré “konkurenčné” stanice odpovedajúce mojej výbave a “inštalovanému výkonu”. V porovnaní s mojimi predchádzajúcimi výsledkami v subregionálnych pretekoch VKV či IARU VHF kontestoch je získaných 3820 bodov (zatiaľ len claimed score) a ODX 541 bodov (S57Q;JN76PB) môj doteraz výrazne najlepší výsledok a to poteší. Bol získaný vďaka väčšiemu počtu vzdialených staníc, ktoré som mohol urobiť práve z tohto portejblového pracoviska. Z domu sa to z princípu nedá urobiť.

Moje pracovisko podvečer navštívil aj Rado OM8BU, ktorého zaujímala hlavne prevádzka na elektrocentrálu a tu ju mohol vidieť (a “počuť”) v praktickej činnosti v teréne. Ja som bol na kopci oblečený v teplej veste na ktorej som mal navyše aj zimnú teplú vetrovku a vôbec som to s oblečením neprehnal. Iba tak sa to veterné počasie dalo prežiť bez újmy na zdraví. Rado bol chvíľu oblečený len v košeli, ale po krátkej chvíli strávenej na kopci musel na seba naťahovať všetko, čo mal k dispozícii v aute. Jednoducho portejbl znamená a vyžaduje aj správnu výstroj a nie len výzbroj.

O 19:00 lokálneho času sme už museli baliť, aby sa to stihlo pred zotmením. Pracovisko, ktoré som na kopci staval takmer 2 hodiny, som zbalil späť do auta už (až?)za hodinu a 20 minút, ale aj s týmto faktorom je potrebné na portejbli rátať a včas začať s ústupom z kóty. Rado mi trochu pomohol, ale aj tak to trvalo istý čas.

Sumarizácia:

Na 3 hodiny vysielania bolo potrebné investovať viac ako 3 hodiny prípravných prác na zborke a rozborke vysielacieho pracoviska a ďalší čas sa strávil na príprave “vercajgu” ešte doma. Niekto by povedal (ba veľmi mnohí), že sa to neoplatí a že je to bláznovstvo. Náš koníček je však aj o tom, že si človek chce dokázať, že (ešte) niečo dokáže, čo nedokážu ani podstatne mladšie ročníky. Niekto lezie na Mt. Everest a iné šialené kopce a je to bláznovstvo, ale krásne. Niekto zas ide vysielať na blízky kopec o “úctyhodnej” výške 318 m nad morom za silného vetra a je to rovnaké bláznovstvo a tiež krásne, ak keď menej nebezpečné.

Pripájam niekoľko ilustračných fotografií a mapu spojení vrátane TOP TEN spojení.

Stano OM8ST

9.5.2016


Stránka o rádioamatéroch, rádioamatérskej technike a amatérskom vysielaní – vo výstavbe

%d blogerom sa páči toto: