III. SUBREGIONÁL VHF 2016

QTH Obišovce  2.7-3.7.2016


III. Subregionál VKV, občas nazývaný aj poľný deň VKV, je jeden z najobľúbenejších  VKV pretekov, pretože je to už letný pretek, kedy je už naozaj teplo a je možné ísť do prírody vysielať  a robiť popri tom  opekačku či gulášparty.

Júl je však charakteristický aj vyššou pravdepodobnosťou  búrok, čo je náš strašiak a “nepriateľ”,  lebo byť na vysokom kopci s inštalovanou anténou obvykle na kovovom stožiari znamená byť  priamym terčom pre blesky. Tohto roku bolo počasie začiatkom júla značne premenlivé a preto nebolo jasné, či bude možné ísť vysielať na kopec. Nakoniec aspoň pre východ Slovenska  to dopadlo tak, že sobota bola pokojná a až v noci  mal cez nás prechádzal vopred avizovaný búrkový front.  Preto som urobil rýchle rozhodnutie a predsa len som sa vybral vysielať na svoju obľúbenú kótu aspoň na sobotné popoludnie. Búrkový front nakoniec v noci aj prišiel k nám a bol spojený s pomerne intenzívnymi zrážkami.

Plánom bolo vysielať od začiatku preteku do zotmenia, preto som zobral len akumulátory, ktoré mi vystačia na takúto dobu prevádzky. Tým sa zjednodušila príprava na akciu.  Stavbu antény a prístrešku  nepopisujem, lebo je to pre mňa už štandardom a výsledok je vidieť na fotografiách vo FOTOGALÉRII.

V éteri som bol od 14:00 do 17:00 UTC a za ten čas som urobil  len 18 spojení. Chýbali mi viaceré miestne stanice a taktiež z Ukrajiny, na ktorú mám výborný “výhľad”, som počul menej staníc ako obvykle. Prehľad o urobených spojeniach je najlepšie  ukázať na smerovom diagrame ( Directional map)

2016-3-sub-direction-diagram

Najdlhšie spojenie  som nakoniec spravil so srbskou stanicou YT4B (539km) , čo bolo súčasne moje posledné spojenie v tomto preteku, takže tentokrát sa oplatilo trošku vydržať.

K večeru sa bežná oblačnosť  letného dňa najmä na západe začala meniť na búrkovú oblačnosť, ale našťastie to neprišlo zatiaľ až k nám a tak som mohol využiť celú svetlú časť dňa. Po 19. hodine nášho času som sa však už začal baliť z kóty, lebo som aj tak musel ešte pomôcť manželke  pobaliť veci, ktoré sme mali dole v dedine na našej chalupe vrátane čerstvého “úlovku” niekoľkých litrov čerstvo nazbieraných záhradných malín.

Pretek zapadol do priemeru iných mojich  VKV pretekov a “portejblov”. Z hľadiska bodového zisku nebol  ani najhorší ani ten najlepší . A keby som sa chcel porovnávať s ostatnými – za 3 hodiny vysielania toho nenazbieram toľko ako iní, ktorí idú  tento 24 hodinový  pretek celý. To je samozrejmé.  Mne však nejde vôbec o výsledok ale o to, aby som si overil svoje schopnosti  pripraviť sa na takúto akciu v teréne, urobiť čo najlepší výsledok a bezpečne sa vrátiť späť. Ak keď robím nejaké detailné porovnávania, tak výlučne  len so svojimi predošlými výsledkami. A keď sa zlepším, tak to poteší a o to ide v tomto našom rádioamatérskom hobby.

Stano OM8ST

V Košiciach 28.9.2016


FOTOGALÉRIA

p1080273
Východný obzor – Slanské vrchy s Dubníkom a Makovicou.

 

p1080275
Severný obzor – za kopčekom za autom sa nachádza región Prešova.

 

p1080279
“Selfie” – už štandardná zostava vysielacieho pracoviska pre VKV s R2CW a ja.

 

p1080280
Západný obzor – mraky už prichádzajú

 


 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Stránka o rádioamatéroch, rádioamatérskej technike a amatérskom vysielaní – vo výstavbe

%d blogerom sa páči toto: