MEMORIÁL OM3AU 2006 (3.-4.6.2006)

Niekedy v živote človeka nastane chvíľa, že  chce splniť určitý sľub. Už dlhšie sme si s Ferkom OM3CKC sľubovali, že počas niektorého VKV kontestu musíme raz vyskúšať vysielanie z „našej“ kóty „Čerešnička“ – nie veľmi vysokej výšiny bez stromov (cca 310 m nad morom), ktorá sa týči nad dedinkou Obišovce, a ktorá má tento domáci názov kvôli osamotenej divej čerešni osamelo stojacej takmer pod vrcholom tohto kopca. Napriek jeho nie veľkej výške je z neho veľmi pekný kruhový výhľad. Smerom na východ na rozložité údolie Torysy od Prešova na severovýchode až takmer po Slanecký priesmyk na juhovýchode. Výhľad na západ a najmä severozápad je mierne tienený hrebeňom hôr začínajúcim Patriou (484 m/n morom), ale tento pohľad na navzájom sa prekrývajúce horizonty východnej časti Slovenského rudohoria je vždy očarujúci, najmä však pri západe slnka.
Správny okamih nastal v roku 2006, keď si Ferko zadovážil „nový“ QRP transciever YEASU FT 290R a ja som mal k dispozícii anténu 7 el. quad GW4CQT, ktorý som vyskúšal pred rokom na memoriále OM3AU a na 3. subregionáli 2005 v sedle nad Uhornou. Spojili sme teda svoje sily a na novučičkom „transportéri“ Dacia LOGAN sme priniesli všetky potrebné veci z mojej chalupy v Obišovciach pod kopec. Pokiaľ by bolo sucho, mohli by sme s autom výjsť až takmer na kótu, avšak počasie nám veľmi neprialo, lebo v predošlých dňoch pršalo a poľná cesta na kótu bola rozbahnená a boli by sme na nej zapadli s autom do blata už po prvých stovkách metrov. Čakala nás teda vynáška zo „základného tábora“ na konci asfaltky pri cintoríne, kde sme mali zaparkované auto, na vrchol kopca, čo je asi 400-500 m. Ukázalo sa, že aj na takúto malú vzdialenosť je transport mojej antény s celým stožiarovým príslušenstvom , transcievera, batérie, a kempingového stolíka a stoličiek celkom dobrá fuška. Na vynášku sme využili aj službu  horského nosiča „šerpu“, na ktorého sa (nie celkom dobrovoľne) musel zahrať môj mladší syn Tomáš.
Transport materiálu na kopec trval viac, ako sme predpokladali, ale nakoniec sme sa tam dostali ešte za znesiteľného počasia. Bolo síce zamračené, ale nefúkalo a zatiaľ ani nepršalo. To dávalo nádej na úspešné postavenie antény.
Keďže som túto anténu už staval viackrát, aj keď s iným podpor ným tímom, prebehla jej stavba s dvoma nováčikmi ( Fero „CKC“ a môj syn) bez väčších problémov.

02-Anténa-už-stojí---pohľad-smerom-na-Lemešany
Anténa GW4CQT už stoji

Potom už len pripojiť transciever a baterky a môžeme skúšať prvé spojenia. Počúvame, a nič nepočujeme, skúšame zavolať a opäť nič.


Overujeme kábel od antény, overujeme PSV – všetko je OK. Vieme že s 2,5W výkonu, ktorý poskytuje náš FT 290R toho veľa nenarobíme, ale chceli sme počuť aspoň košické a prešovské stanice, na ktoré sme z nášho kopca videli takmer na priamo, ale nič sa neozývalo.
Nakoniec sa nám okolo 16:50 ozval Janko OM3RI z Vranova. Počasie za začalo zhoršovať a z mierneho mrholenia sa stával už nepríjemnejší dáždik, ale ostávali sme na kóte v nádeji, že ešte niečo urobíme. Približne po ďalšej hodine som na moje veľké prekvapenie započul s dobrým signálom a nakoniec aj urobil rumunskú stanicu YO5BQQ ( KN17kt Ioan Salagean zo Satu Mare – ODX =169 km) a krátko po tejto stanici sa nám ozval ešte aj Jano OM3WYB zo svojho obľúbeného závodného QTH na poľskej hranici (KN09rk – 67 km). To už bolo ale 18:00 hod a dážď silnel. Bolo síce počuť niektoré maďarské stanice ( napr. HA0MK/P, HA0W6), ale s našim QPR výkonom som sa nepokúšal s nimi robiť spojenia. Stratili sme nádej na vylepšenie skóre a tak sme aj kvôli zhoršujúcemu sa počasiu zavelili na ústup. Návrat späť bol rýchlejší, ako cesta opačným smerom proti smeru zemskej príťažlivosti, ale pri prechode cez rozmoknuté pole na posledných stovkách metov nám značne oťaželi čižmy a tak to tiež nebolo príjemné. Ešte šťastie, že sme rátali s týmto scenárom a vopred sme si zvolili správnu obuv, a teraz sme sa mohli prezuť do čistých topánok, aby sme nezašpinili novučičké približovadlo. To by sa asi mojej polovičke nepáčilo (avšak aj ja mám rád poriadok v aute – hi.)

Sumarizácia
Rádioamatérske popoludnie na „našej“ kóte nedopadlo tak, ako sme si želali. Počasie zrejme vyplašilo viacerých potenciálnych súťažiacich najmä z východu Slovenska a tak nebolo s kým robiť spojenia. Názorne je to vidieť z výsledného zoznamu zúčastnených staníc, ktorý je možné si vyhľadať na http://vkv.szr.sk/
Suvernénne najnižší použitý výkon v rámci celkove 46 zúčastnených staníc a  len cca 3 hodiny činnosti na pásme (približne toľko sme za daného počasia vydržali na kopci) dáva aj očakávaný výsledok – umiestnenie na konci tabuľky. Napriek tomu to nebol pre nás neúspech, ale skôr úspech, že aj napriek zlému počasiu a malému výkonu TRX, ktorý sme mali k dispozícii, sme sa na kopec vybrali a odskúšali si celú „logistiku“ spojenú s takýmto podujatím. Jedinou odmenou pri tom pre nás bolo to, že vysielame z pre nás oboch  “najkrajšieho” kopca, ktorý poskytuje aj takéto krásne fotografické pohľady.

Obišovce-P6070006
Panoráma Obišoviec a Kysaku (v pozadí) v daždi

Stano OM8AXU

jún 2006

Stránka o rádioamatéroch, rádioamatérskej technike a amatérskom vysielaní – vo výstavbe

%d blogerom sa páči toto: