AKO SOM DOPADOL NA TOHTOROČNOM IARU HF KONTESTE 2019Od roku 2010, teda prakticky odkedy vlastním KV rádiostanicu ICOM IC 7200 sa pravidelne zúčastňujem letného KV preteku IARU HF CONTEST, ktorý organizuje v druhý júlový víkend  pre IARU  americká ARRL. Doteraz som vynechal len ročník 2012. Preto som sa snažil zúčastniť tohto preteku aj tento rok a to aj napriek rodinným komplikáciam a nie najideálnejšiemu počasiu. Istým kompromisným riešením bolo, že som tento pretek išiel nakoniec z domu v Košiciach z LW antény (teraz známa tiež ako EFHW anténa) a nie z druhého QTH na vidieku, kde viem postaviť lepšie antény – jednopásmové  INV-V antény zvlášť pre každé pásmo 80 m, 40 m, 20 m a 15m a optimálne vyladené do pásma, takže takmer nie je nutné používať anténny tuner.

Teraz popoludní 14.7.2019 už môžem prezentovať dosiahnutý výsledok v tohtoročnom preteku.  Aj keď som sa nemohol venovať vysielaniu plných 24 hodín, tento výsledok odpovedá mojim podmienkam v Košiciach a som s ním spokojný.

Celkový počet spojení bol 125 QSO a dosiahnuté skóre (claimed score)  bolo 14.560 bodov. Moje najlepšie skóre v tomto preteku (z druhého QTH)  bolo síce až  211 spojení a 31.000 bodov, avšak vtedy som sa mohol venoval len vysielaniu a nemal som iné povinnosti. Pritom som celú účasť na pretku zabezpečoval  sólo bez akejkoľvek pomoci iných osôb vrátane stavby antén. Tie som začal stavať v sobotu dopoludnia, potom od 14:00 nášho času v sobotu do 14:00 nášho času v nedeľu som vysielal s krátkym odpočinkom v noci.  Po skončení preteku som v nedeľu ešte aj všetky antény zdemontoval. Bolo to také „malé portable (ARES) cvičenie“ pre jedného rádioamatéra a 4 antény (2 stožiare) . Teraz som to mal jednoduchšie o tú stavbu antén, len pri vysielaní som sa musel krotiť, lebo môj hamshack je umiestnený v spálni….

Výsledok dosiahnutý v preteku je možné vidieť na obrázku z kontestového logu TR4W, ktorý používam na všetky KV preteky.

Z údajov zobrazených v programe TR4W je vidieť, že najlepšie “šlapalo” pásmo 20 m (66 QSO) , potom to bolo pásmo 40 m (38 QSO) a najmenej sa mi darilo na pásmach 80m (11 QSO) a 15 m (7 QSO), ktoré boli akési tupé a s malým počtom aktívnych staníc. Zato sa mi podarilo urobiť aj zopár spojení v pásme 10 m (3 QSO), čo je u mňa na tejto anténe rarita.

PERLIČKY Z PRETEKU

Kvôli slabšej anténe som nepočul/neurobil  veľa exotických staníc, ale niečo sa predsa len objavilo. V sobotu popoludní okolo 15:50 UTC som počul  stanicu BG0COH – Čína  (Qi Čen Wang), avšak s mojim vybavením som sa samozrejme „nedokričal“ v pileupe na  túto stanicu. Z podobných dôvodov som sa v noci neprebil cez pileupy na stanice ED8W, EF8R (Canary Islands), ale zato ráno som urobil trošku exotické spojenie s OJ0C (Market Reef). Spojenie s týmto ostrovom (či skôr skalou v mori) už síce mám, ale aj tak to potešilo.

Týmto príspevkom chcem povzbudiť hlavne začínajúcich panelákových“ rádioamatérov praktickou ukážkou, že aj s EFHW (LW)  anténou natiahnutou z balkóna na 3. poschodí domu a so štandardnou 100W KV rádiostanicou je možné zažiť počas takýchto pretekov pekné a zaujímavé spojenia aj napriek tomu, že podmienky šírenia na KV sú momentálne kvôli minimu slnečnej aktivity, v ktorom sa nachádzame, dosť slabé.

Stano OM8ST


P.S.

Na takéto veľké 24 alebo aj 48 hodinové medzinárodné KV preteky je možné sa pripravovať účasťou na domácich pretekoch v trvaní 1-2 hodiny ako sú SSB liga,  OM aktivita a podobne. Tie sú síce v slovenčine/češtine, avšak aj v tých medzinárodných pretekoch sa vystačí so slovnou zásobou pod 30 anglických slov a to zvládnu mnohí, nemusia byť žiadni lingvisti. Dôležité je pochopiť, ako prebiehajú spojenia počas pretekov a trošku si to nacvičiť najprv v slovenčine. Dá sa to, nie je to veda, ale vždy platí, že najprv je potrebné počúvať, počúvať, počúvať… a až potom vysielať.Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s