CVIČENIE A.R.E.S. MARTIN 2014

Publikované: 6.4.2014


Vyhodnotenie cvičenia núdzovej rádioamatérskej komunikácie  ARES – Martin 2014, konaného 22. marca 2014

Cieľom nácviku núdzovej komunikácie bolo zabezpečenie núdzového rádiového spojenia vybratých obcí okresu Martin v dolinách Veľkej Fatry do krízového koordinačného centra (KC) v Martine, ktoré bolo pre tento účel vybudované. Toto cvičenie simulovalo mimoriadny krízový stav, kedy sa predpokladalo prerušenie dodávky elektrickej energie, postupný výpadok štandardnej komunikačnej siete, ako napr. pevných telefónnych liniek, mobilné telefónov, internetu a iné. Obtiažnosť bola úmyselne nastavená čo najvyššie, aby bol odskúšaný najťažší variant a tým sme boli schopní obsiahnuť čo najväčší geografický priestor a pokúsili sa zabezpečiť spojenie resp. prenos tiesňových správ z odľahlých dolín vlastnou technikou.

Na prezentácii sa zúčastnilo niekoľko desiatok dobrovoľníkov – rádioamatérov služby ARES, ako aj členov dobrovoľných i profesionálnych záchranných zložiek, niekoľko starostov dotknutých obcí, a pozorovateľov zo štátnej i verejnej  správy okresu Martin.

Na okraji mesta Martin bol vybudovaný základný tábor s riadiacim koordinačným centrom (KC). KC bolo situované do priestoru mimo oblasť, zasiahnutú krízovou situáciou. V KC boli postupne zriadené pracoviská pre prácu v pásmach KV, CB, UHF a VHF. Po rozdelení členov ARES do hliadok a rozdelení pracovných funkcií pre toto cvičenie bolo do určených obcí a lokalít vyslaných 5 motorizovaných hliadok, vybavených rádiovou technikou pre uvedené frekvenčné pásma. Na prekonanie väčších vzdialeností, výškových rozdielov terénu a obsiahnutie dolín Veľkej Fatry boli po trase rozmiestnené crossband-retranslačné stanice, pracujúce v pásme 2m/70cm. Hlavný prenos signálu do KC zabezpečoval mobilný prevádzač pracujúci v pásme 70cm. Tento systém pracoval finálne ako bezobslužný.

Do systému boli pridané aj hliadky, ktoré realizovali spojenie v pásme KV –  7 MHz. Zo zvlášť ťažko dostupnej doliny boli využité vlastnosti krátkych vĺn a spojenie do KC bolo zabezpečené priamo, bez medzistupňov crossbandu a prevádzača. Niektoré hliadky mali súčasne aj pracovisko CB a pokúšali sa nadviazať spojenie priamo do KC.

V nami postavenej sieti – v pásme 2m/70cm – bolo preverené spojenie medzi KC a všetkými hliadkami a hliadkami navzájom. Spojenie fungovalo bez problémov a všetky hliadky realizovali spojenie s KC s RS 59. V takto postavenom systéme je nutné pamätať na to, že hliadky, ktoré komunikujú priamo pod jedným crossbandom a nie sú medzi sebou v priamom dosahu, musia na vlastnú komunikáciu použiť KC alebo inú hliadku pod iným crossbandom. V tomto cvičení bolo čiastočným sklamaním spojenie v občianskom pásme CB. Pre momentálne podmienky šírenia na tomto pásme a pri nevhodne použitej DX anténe sa prejavilo veľké rušenie, čím bola značne obmedzená možnosť komunikácie. Napriek tomu CB ostáva ako jedna z možných alternatív pre núdzovú komunikáciu, hlavne s ohľadom na to, že vysielacie zariadenie CB môže obsluhovať osoba bez rádioamatérskej skúšky odbornej spôsobilosti (napr. kamionisti, taxikári a pod.).

Uznanie patrí organizátorom a poďakovanie všetkým účastníkom podujatia. Vyzdvihnúť treba najmä vysokú mieru profesionality, s akou sa rádioamatéri zhostili svojich úloh. Jednak disponujú kvalitnou technikou, ktorú dokážu nasadiť aj v núdzových podmienkach prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, ale dôležité je tiež ich osobné nasadenie a chuť pomáhať a obetovať v celospoločenskom záujme svoj čas i prostriedky. Aj členovia ARES-u, ktorí na cvičenie prišli z východného Slovenska, napriek tomu, že neboli znalí miestnych podmienok, po oboznámení sa so situáciou dokázali okamžite plniť zadané úlohy. Základná myšlienka, zabezpečiť spojenie inými, ako komerčnými a verejnými telekomunikačnými prostriedkami pri ich výpadku, bola bezchybne prezentovaná a cvičenie splnilo svoj účel. Je teda zrejmé, že Rádioamatérska tiesňová služba SZR ARES má svoje miesto ako záložná služba v  Integrovanom záchrannom systéme a sú predpoklady na ešte užšiu spoluprácu s jej jednotlivými zložkami, ako aj s orgánmi štátnej a verejnej správy (napr. odbory krízového riadenia a CO).

 

Krajský koordinátor A.R.E.S. Milan Szatmár OM6SZ a team KKS Žilinského kraja


FOTOGALÉRIA CVIČENIA MARTIN 2014

Foto: Cvrček


Foto: OM8ST


Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Stránka o rádioamatéroch, rádioamatérskej technike a amatérskom vysielaní – vo výstavbe

%d blogerom sa páči toto: