VYHODNOTENIE ÚČASTI RÁDIOAMATÉROV Z KKS A.R.E.S. KOŠICE A PREŠOV NA CVIČENÍ KFR 2018


#52 ÚČASTNÍCI CVIČENIA

Účastníci súčinnostého cvičenia zborov DHZ Košice Fire rescue 2018
Foto: Marta Piroščáková


Predošlý predĺžený víkend 28.4-30.4.2018 sa reprezentatívna skupina rádioamatérov  z KKS ARES za košický a prešovský kraj zúčastnila po prvý krát  súčinnostného cvičenia dobrovoľných hasičských zborov z košického kraja, ktoré sa konalo pod záštitou Územnej organizácie DPO SR Košice-okolie. Na takomto druhu cvičenia  sme sa doposiaľ nezúčastnili a preto to bola prvá praktická previerka toho, čo vieme v oblasti rádiového spojenia zabezpečiť pre potreby dobrovoľných hasičských zborov či iných dobrovoľných záchranárov pri ich zásahoch pri rôznych druhoch mimoriadnych udalostí či pátracích akcií.  Je potrebné povedať, že pri tomto cvičení sme nevyužívali rádioamatérske pásma ale frekvencie z profi pásma a privátne (firemné) prevádzače pracujúce v tomto pásme, takže nebol problém s povoľovacími podmienkami pre amatérske stanice, avšak práca s vysielacou technikou, rádiami, anténami, prevádzkové zručnosti a schopnosti boli našou devízou – vkladom do tejto aktivity.

Dobrovoľní hasiči  sú dobrí vo svojej  hasičskej profesii (ako sme sa mohli o tom aj sami presvedčiť) , avšak  nerozumejú práci s vysielacou technikou a už vôbec nie takým zariadeniam, ako sú prevádzače.   Preto potrebujú niekoho, kto im v tejto oblasti vie účinne pomôcť.  Našou snahou bolo preto  ukázať, akú kvalitu rádiového spojenia aj v ťažkom teréne vieme zabezpečiť  a to pomerne jednoduchými prostriedkami, avšak správne použitými. Táto naša snaha nám dobre vyšla, ako to bolo skonštatované  na konci cvičenia komisármi z radov HaZZ, ktorí hodnotili prácu  dobrovoľných hasičov počas cvičenia a tentokrát mohli ohodnotiť aj našu prácu.

Cela dokumentácia  vrátane fotogalérie z priebehu cvičenia a vyhodnotenie našej účasti je uvedená na týchto stránkach v časti ARES – DOMÁCE AKTIVITY:

https://om8st.wordpress.com/kosice-fire-rescue-2018/

Celej skupine rádioamatérov, ktorí sa ochotne zúčastnili tohto trojdňového cvičenia ďakujem za ich účasť, aktívny prístup k riešeniu niektorých vznikajúcich problémov a verím, že táto akcia bude povzbudením aj pre iných rádioamatérov k  účasti na iných podobných praktických akciách skupín ARES.  Organizátori z radov DHZ nám na závere cvičenia odkazovali – položartom – polovážne, že budeme účastníkmi aj nasledujúceho cvičenia Košice Fire Rescue (2019?). Zrejme sa im naša účasť a jej prínos k akcii páčila.

Stano OM8ST


Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s